środa, 7 maja 2014

Na deszczowe dni jedzenie podnoszące na duchu



Maj mamy wyjątkowo zimny tego roku. Ja i mama opatulamy się kocami i prawie nie wystawiamy nosów na zewnątrz. Tylko z pasami spaceruję mimo wszystko, a mama plewi ogródek nie zważając na chmury i mżawkę.
Mniszki szybko przekwitły i na polach pozostały po nich srebrzyste dmuchawce. Na drzewach owocowych też już prawie nie ma kwiatów, jak to wszystko szybko przemija...


Przed deszczowym przygnębieniem ratują ogród piękne, kolorowe tulipany, rododendrony i azalie.







Domownicy patrzą teraz łaskawym okiem na moje eksperymenty kulinarne, bo poza smakiem wszystkich cieszy przyjemne ciepło płynące od strony piekarnika.
Bezpszeniczna pasja trwa nadal i dlatego spróbowałam upiec żytnią szarlotkę, która moim zdaniem ma nawet ciekawszy smak od tej tradycyjnej.

Kruche ciasto żytnie z jabłkami (lub rabarbarem, śliwkami) 


Składniki ciasta:
• 150g maki żytniej
• 100g mąki ziemniaczanej
• 60g brązowego cukru

• 120g masła lub margaryny
• 1 jajko
Z wszystkich składników szybko zagnieść jednolite ciasto. Owinąć folia spożywczą i wstawić do lodówki na około godzinę. Po tym czasie ciasto lekko zagnieść i wylepić nim formę. Wylepić również brzegi formy na wysokość ok. 2cm. Ciasto nakłuć widelcem i podpiec ok. 20-25 minut w 160 stopniach C.
Składniki nadzienia owocowego:
• mus z jabłek lub przesmażony rabarbar
Składniki kruszonki:
• 150g mąki żytniej 

• 50g brązowego cukru
• cukier waniliowy (następnym razem zmienię na cynamon)
• 100g zimnego masła lub margaryny
Wszystkie składniki kruszonki umieścić w misce i ucierać między palcami do momentu aż połączą się tworząc grudki.
Dodatkowo:
• 3 łyżki otrębów żytnich

Na gorącym spodzie rozsypać równomiernie otręby. Wyłożyć przygotowane owoce. Następnie pokryć owoce kruszonką. Piec ok.45 minut w 180 stopniach C. Ciasto jest gotowe kiedy kruszonka lekko się przyrumieni. Wystudzone ciasto można obsypać cukrem pudrem.

A na obiad zapragnęłam odchudzającej kaszy jaglanej, więc po przejrzeniu kilku przepisów w internecie, zamieniałam ją z kuskusem i wyszło aromatyczne, rozgrzewające danie na deszczowy dzień.

Zapiekanka z kaszą jaglaną i warzywami


Składniki 1 szklanka kaszy jaglanej
1 mały brokuł
1 cukinia
1 cebula
1 mała marchewka
1 czubata łyżeczka curry

2 ząbki czosnku
pomidory koktajlowe
oliwa z oliwek
sól, pieprz 
 

Posiekać cebulę i podsmażyć na oliwie. Cukinię i marchewkę pokroić, brokuł podzielić na małe różyczki. Gdy cebula się zeszkli dodać pozostałe warzywa i podsmażyć przez 10 minut.
Kaszę jaglaną wypłukać, sparzyć i ugotować. Gotową kaszę wymieszać z warzywami z patelni, doprawić curry, pieprzem, solą i czosnkiem, a następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego, posmarowanego oliwą i przeciśniętym przez praskę drugim ząbkiem czosnku. Na wierzchu ułożyć przekrojone na pół pomidorki koktajlowe.

Piec w temp. 180 st. C przez 30 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz